Atpakaļ

 

Izvēlne Noliktava

Noliktavas kalendārs

Tiem, kuriem ir priekšstats par grāmatvedību zina, ka katru mēnesi „grāmatvedības” kalendāru atver un kad tajā ir pabeigtas visas darbības (preču pieņemšana, norakstīšana, izdošana u.c.) mēnesis tiek slēgts. Tāds pats kalendārs ir arī RAXā.

Noliktavas kalendārs atrodas izvēlnē Noliktava -> Palīgdarbības -> Noliktavas kalendārs.

 

Pirmajā stabiņā tiek atspoguļots RAX grāmatvedības kalendāra mēnesis, otrajā datums un laiks, kad tas tika slēgts.


Atcerieties! Strādājot ar programmu, ir jābūt atvērtam tekošajam mēnesim.


RAX grāmatvedības kalendāra mēnesi var atvērt nospiežot taustiņu F5. Parādīsies zemāk redzamais logs:

 

Šajā logā nav nepieciešams veikt nekādas izmaiņas, tikai jānospiež taustiņš F9. Programma automātiski izveidos jauno nākošo grāmatvedības kalendāra mēnesi pēc kārtas. Mēneša aizvēršana notiek tikai tad, kad ir pabeigtas visas darbības ar šajā mēnesī esošajiem dokumentiem šajā mēnesī. Lai aizvērtu mēnesi, iezīmējiet (ar bultiņām uzbrauciet virsū) mēnesi un nospiediet taustiņu F10. Apstipriniet izvēloties jaunatvērtajā logā un nospiediet ENTER. Tiks aizvērts izvēlētais mēnesis un stabiņā Slēgts parādīsies datums un laiks, kad tas tika izdarīts.


Atcerieties! Ja tomēr ir jāizdara izmaiņas noslēgtajā mēnesī, piem., koriģēt kādu neprecizitāti (PVN procentu likmes, atlaides), izvēlēties vajadzīgo mēnesi un nospiediet taustiņu kombināciju CTRL+F10 (nospiediet un turiet taustiņu CTRL un tad nospiediet F10), to var izdarīt tikai ar administratora tiesībām.


 

Noliktavas datu sakārtošana

 

Noliktavas datu sakārtošana ir nepieciešama, lai pārbaudītu un sakārtotu noliktavas ierakstus programmā.

Lai veiktu „Noliktavas datu sakārtošanu” jāatver izvēlne Noliktava -> Palīgdarbības un jāizvēlas ieraksts Noliktavas datu sakārtošana.

 

Šajā logā jūs varat izmainīt tikai lauku Veikt, pārējos laukus programma aizpilda automātiski. Nospiežot taustiņu F2 izvēlaties rindiņu „pašizm. aprēķins, pašizm.. dok-tos un atlikumu atjaun.”.

 

Nospiediet taustiņu F9, jaunatvērtajā logā programma brīdinās, ka visiem pārējiem lietotājiem ir jāaizver programma (jāiziet ir no programmas arī uz kasēm).


Atcerieties! Lai veiktu Noliktavas datu sakārtošanu uz pārējiem datoriem ir jābūt aizvērtai RAX programmai. Kases šajā brīdī nevar strādāt.


 

Lai sāktu sakārtošanu nospiediet taustiņu ENTER. Sakārtošanas ilgums atkarīgs no tā cik atvērtu mēnešu ir Noliktavas kalendārā.


Atcerieties! Katru mēnesi (ap 15 datumu) ir jāatver nākamais mēnesis un jāslēdz iepriekšējais mēnesis. Var atvērt vairākus mēnešus uz priekšu.


 

Kad sakārtošana ir pabeigta programmas logā parādīsies pelēks fons un tiks atspoguļotas veiktās operācijas. Aizveriet paziņojumu ar taustiņu ESC.

 

Preču dzēšana

Preču dzēšana ir nepieciešama, lai izdzēstu nultās pozīcijas (sērijas un preču kartiņas kurām nav preču atlikuma) datu bāzē. Preču dzēšanai ir jāatver izvēlne Noliktava -> Palīgdarbības -> Preču dzēšana.

 

 

 

 

Atveras preču dzēšanas logs:

 

 

Laukā "Izdzēst no sekojošo preču skaita" jābūt zvaigznītei "*". Laukā "Tiek dzēstas preces ar nulles atlikumu, kurām nav notikusi kustība kopš" šeit jāieraksta mēnesis un gads. Lai sāktu preču dzēšanu jānospiež taustiņš F9. Procesa ilgums ir atkarīgs no ierakstu daudzuma datu bāzē.


Atcerieties! Pirms preču un sēriju dzēšanas, obligāti jāveic Noliktavas datu sakārtošana!


Pēc preču dzēšanas, preču sarakstā izdzēsīsies arī pakalpojumi (Assinspiediena mērīšana, Dāvanu kartes u.c.), jo viņiem programmā netiek uzskaitīts atlikums.  Lai atjaunotu šos ierakstus preču sarakstā nospiediet taustiņu BACKSPACE (Kodu centra datu bāze), jaunatvērtajā logā nospiediet taustiņu SPACE. Jums atvērsies datu bāzes sākums, kur būs pakalpojumi un dāvanu kartes. Lai pievienotu jānospiež taustiņš ENTER.

 

Inventarizācija

Inventarizācijas izvēlne atrodas zem Noliktava -> Inventarizācijas. Atvērtajā logā var apskatīt iepriekšējās inventarizācijas, ja tādas ir, apskatīt kā prece tika ievadīta un pie nepieciešamības izdrukāt inventarizāciju.

 

Apskatīt iepriekšējās inventarizācijas var atverot tās ar taustiņu ENTER. Veikt izmaiņas slēgtajā inventarizācijā nevar.


Atcerieties! Lai koriģētu nepareizi ievadītos atlikumus, jāizmanto dokuments Korekcijas IN, kurš atrodas zem izvēlnes Dokum -> Dokumenti -> Korekcijas IN.


Pirms inventarizācijas sākuma jāveic sekojošas darbības:

·        Pārbaudiet vai Noliktavas kalendārā ir aizvērti visi iepriekšējie mēneši un vai ir atvērts tekošais.

·        Veiciet Noliktavas datu sakārtošanu.

·        Veiciet Preču dzēšanu, lai būtu mazāk sēriju, tas atvieglotu preču uzskaiti.

Lai sāktu inventarizāciju, atveriet izvēlni Noliktava -> Inventarizācijas un lai izveidotu jaunu inventarizāciju jānospiež taustiņš F5. Uz ekrāna parādīsies sekojošs logs:

 

Laukā datums ievadiet dienu, mēnesi, gadu, kad veicat inventarizāciju.


Atcerieties! Pievērsiet uzmanību tam, ka tajā pašā datumā, kad ir veikta inventarizācija, NEDRĪKST veikt preču kustību (pārdošanu, pieņemšanu, izdošanu)!!! Ja jūs tomēr plānojat atsākt aptiekas darbu tajā pašā dienā, tad pirms inventarizācijas saraksta izveidošanas sazinieties ar APTIEKU INFOTEHNOLOĢIJU!


Laukā Objekts ievadiet jūsu aptiekas kodu. Lielākoties tas ir burts „A”. Bet iespējami arī citi kodi, ja aptiekai ir filiāle vai tā ir kādā aptieku tīklā. Sīkāku informāciju var iegūt pie Aptieku Infotehnoloģijas menedžeriem.

Pārējos laukos jābūt zvaigznītei „*”.

Pareizi aizpildīti lauki izskatās sekojoši:

 

Nospiediet taustiņu F9 , lai atvērtu jaunu inventarizāciju. Jaunizveidotā inventarizācijā parādīsies sarakstā pēdējā rindiņā, kā arī stabiņā SLĒGTS nebūs atzīmēta ar krustiņu.

 

Atvērt inventarizāciju var nospiežot taustiņu ENTER. Jums atvērsies viss jūsu aptiekas preču saraksts pa sērijām.

 

Kā regulēt stabiņu atrašanās vietu un to platumu pastāstīs un parādīs Aptieku Infotehnoloģija darbinieki. Šo pašu inventarizāciju var atvērt uz pārējiem datoriem un kasēm, kur uzstādīta RAX programma. Atveriet programmu RAX, atveriet izvēlni Noliktava -> Inventarizācijas un atveriet ar taustiņu ENTER jau izveidoto inventarizāciju (viņa būs jau sarakstā). Preču daudzumu ievadīšanu var veikt uz visiem datoriem vienlaicīgi.

Preču uzskaite tiek veikta sekojoši. Atrodoties preču sarakstā skenējot svītrkodu, atveras sēriju saraksts.

 

Izvēlaties vajadzīgo sēriju un nospiediet taustiņu ENTER, ierakstiet saskaitīto daudzumu un nospiediet ENTER:

 

 

Ja precei ir tikai viena sērija programma piedāvās uzreiz ievadīt daudzumu.

Ja nepieciešams ievadīt daļu no iepakojuma (piem. divas no trim plāksnītēm) tad varat izmantot to pašu metodi, kā pārdodot preci pie kases: ievadiet saskaitīto daudzumu plāksnītes/tabletes, un nospiediet dalīšanas zīmi ”/”, tad ievadiet pilnu skaitu plāksnīšu/tablešu iepakojumā un nospiediet ENTER. Programma aprēķinās saskaitīto daudzumu automātiski daļskaitlī.


Atcerieties! Iegūtais daļskaitlis ir jānoapaļo līdz trīs zīmēm aiz komata, t.i., 4-tā un 5-tā zīme aiz komata jābūt nullēm (0.66700, bet ne 0.66667), pretējā gadījumā laukā Atšķirība būs ieraksti ar vērtību 0.001 un -0.001.


Laukā Saskaitītais parādīsies saskaitītais daudzums, bet laukā Atšķirība starpība starp programmas aprēķināto daudzumu un to, kas bija saskaitīts.

 

 


Atcerieties! Pie pirmās inventarizācijas, kad aptieka pāriet uz darbu ar POS sistēmu, vērtībai laukā ATŠĶIRĪBA nav nozīmes, jo pirmā inventarizācija tiek veikta, lai sistēmā ievadītu reālos atlikumus.


Ja svītrkods nelasās ar svītrkoda skeneri, izmantojiet taustiņu F11, lai ievadītu svītrkodu ar roku.

Ja precei nav svītrkoda vai preces sērijā ir nepareizs svītrkods, meklēšanu var veikt arī pēc nosaukuma, lai to izdarītu vispirms ir jāsakārto inventarizācijas saraksts pēc nosaukumiem. Nospiežot CTRL+F2 atvērsies saraksts, kurš piedāvā variantus, kā sakārtot:

 

Izvēlaties šajā sarakstā Nosaukums, pēc tam veiciet meklēšanu pēc nosaukuma, ievadot to no klaviatūras. Var veikt meklēšanu pēc nosaukuma fragmenta nospiežot taustiņu F7. Kad ir atrasta nepieciešamā prece izvēlaties vajadzīgo sēriju (salīdziniet sērijas numuru un cenu) ar taustiņu ENTER un ievadiet saskaitīto daudzumu.

Lai koriģētu saskaitītos daudzumus (piem. ja ir atradies vēl viens vai vairāki oriģināli vai noskaidrojies, ka ir ievadīti vairāk nekā ir), atrodiet nepieciešamo pozīciju (noskenējiet vai ierakstiet nosaukumu no klaviatūras) un ievadiet skaitli par kuru ir jāizmaina daudzums, ja daudzums ir jāsamazina, tad pirms skaita ir jāievada zīme mīnus.

Ja nospiedīsiet taustiņu F10, tad skenējot vai vadot nosaukumu ar roku programma sāks automātiski pievienot vienu oriģinālu. Šī iespēja var būt noderīga, ja jums ir prece, kas glabājas ar daudzumu viens. Lai atslēgtu šo iespēju nospiediet vēlreiz taustiņu F10.


Atcerieties! Taustiņš F10 ļauj pārslēgties režīmā, kad automātiski tiek pieskaitīts viens oriģināls, neļaujot ievadīt citu daudzumu.


Esiet uzmanīgi skenējot svītrkodu! Bieža kļūda ir svītrkoda ieskanēšana daudzumā. Lai labotu šo kļūdu vairākas reizes ir jānoņem daudzums ar devītniekiem ("-99999"). Pie šīs kļūdas korekcijas uzmanīgi skatieties cik daudz jau ir noņemts, lai neaizietu atlikums mīnusos. Tas saistīts ar to, ka laukā Saskaitītājs var būt lielāks skaitlis nekā jūs varat ievadīt logā, kas parādās kad gribat pievienot preci.

Uzmanīgi skatieties daudzuma ievadīšanas logā, cik vēl ir palicis noņemt:

 

 

Ja Prece nav sarakstā vai nav atbilstoša sērijas (parasti tas ir aktuāls pie pirmās inventarizācijas, kad tiek veikta pāreja uz POS sistēmu), tad tā ir jāizveido.

Lai to izveidotu uz jebkura datora jāiziet no inventarizācijas un jāatver izvēlne Dati -> Preces un jāizveido nepieciešamā preču kartiņa un/vai sērija (šajā gadījumā, izveidojot sēriju jāieraksta pārdošanas cenu). Kad ir izveidots jauns ieraksts nepieciešams to pievienot inventarizācijas sarakstam, lai to izdarītu uz visiem datoriem jāiziet no inventarizācijas un uz galvenā datora jāatver inventarizācijas sarakstu, jāiezīmē tekošā inventarizācija un jānospiež taustiņš F9.


 Atcerieties! Izveidojot sēriju jāieraksta pārdošanas cenu.


Parādīsies sekojošs logs, kurā ir jāizvēlas :

 

Pēc tam parādīsies vēl viens logs kurā arī ir jāatbild ar :

 

Pēc šīm darbībām programma pievienos jaunizveidotās kartiņas un sērijas inventarizācijas sarakstam un jūs varēsiet pievienot saskaitīto daudzumu.

Kad preču skaitīšana ir pabeigta, ir jāpārliecinās vai saskaitīti visi oriģināli un nav kļūdu ar svītrkoda ieskanēšanu daudzumā. Ir jāizveido filtrs, jānospiež taustiņu kombinācija ALT+F4 (jātur nospiests ALT un jānospiež F4) atvērsies filtra logs:

 

Lai pielietotu filtru pozīcijām kurām ir kāda atšķirība starp saskaitīto daudzumu un daudzumu, kas ir aprēķināts programmā, laukā Atšķirība ierakstiet !0 (izsaukuma zīme un nulle).:

 

Pārliecinieties, ka pārējie lauki ir tukši, citādi filtrs sniegs nepareizu informāciju.

Nospiediet taustiņu F9, lai palaistu filtru. Programma atstās sarakstā tikai preces, kurām starpība nav nulle, t.i. tās pozīcijas kuras jāpārbauda vēlreiz:

 

Lai atceltu filtru, nospiediet taustiņu kombināciju ALT+F5.

Lai apskatītu tās pozīcijas, kurās ir netīšām ierakstījies svītrkods, filtra logā, laukā Saskaitīts ierakstiet >1000 „vairāk par tūkstoti” un nospiediet F9. Inventarizācijas sarakstā paliks pozīcijas, kurās saskaitīts vairāk par 1000 vienībām. Izlabojiet kļūdas, ja tādas ir. Un atceliet filtru.

Ja filtrs nevar atrast ierakstus pēc ievadītajiem kritērijiem, atvērsies logs ar paziņojumu:

 

Lietojot filtru iespējami varianti ar vairākiem kritērijiem. Piemēram, jūs gribat nofiltrēt tās pozīcijas kurām saskaitītais daudzums lielāks par 10 un atšķirība  ir 1, tad tiek ievadīti divi kritēriji. Laukā Saskaitīts ierakstiet >10 un laukā Atšķirība ierakstiet <>1.

Jūs varat pielietoto dažādus kritērijus filtram, lai iegūtu interesējošos rezultātus. Ja ir neskaidrības un jautājumi droši zvaniet uz АPTIEKU INFOTEHNOLOĢIJU, mēs labprāt jums palīdzēsim.

Kad preču uzskaite un kļūdu atlase ir pabeigta, var noslēgt inventarizāciju. Lai to veiktu, uz visiem datoriem ir jāiziet no inventarizācijas saraksta un uz viena no viņiem iezīmējot tekošo inventarizāciju jānospiež F10:

 

Jaunatvērtajā logā apstipriniet inventarizācijas slēgšanu. Kad inventarizācija ir slēgta jāveic datu sakārtošana. Pēc inventarizācijas slēgšanas un datu sakārtošanas preču sarakstā būs tikai tie daudzumi, kas tika uzskaitīti inventarizācijā.

Lai izdrukātu inventarizācijas rezultātus, atveriet inventarizāciju sarakstu (var pie atvērtas un aizvērtas inventarizācijas), izveidojiet filtru, lai pie izdrukas nebūtu tukšās sērijas. Laukos Saskaitītais un Aprēķinātais ierakstiet >0 un nospiediet taustiņu F9. Programma atstās tikai tās pozīcijas kur saskaitītais un aprēķinātais  būs lielāks par nulli. Tad esot nofiltrētajā sarakstā nospiediet Taustiņu F9.

 

Izvēlēties izdrukas formu Veidojamā. Atvērsies sekojošs logs:

 

Šajā logā var izvēlēties, kādus datus no inventarizācijas jūs gribat redzēt uz izdrukas. Atrodoties pirmajā laukā SLEJAS nospiediet ENTER. Atvērsies sekojošs logs:

 

Kreisajā stabiņā ir lauki, kurus var ielikt atskaitē, labajā lauki, kuri būs atskaitē. Pārvietoties starp stabiņiem var ar taustiņu TAB. Lai izdzēstu labajā stabiņā, kādu lauku, iezīmējiet to un nospiediet taustiņu DELETE. Lai pievienotu kādu lauku, kreisajā stabiņā izvēlēties nepieciešamo un nospiediet ENTER. Kad visi nepieciešamie lauki ir pievienoti, nospiediet taustiņu F9. Jūs atgriezīsieties iepriekšējā logā. Nekādi citi lauki nav jāmaina. Nospiediet vēlreiz taustiņu F9, lai izveidotu atskaiti. Izveidotā atskaite tiks atspoguļota un ekrāna, lai to izdrukātu, jānospiež taustiņš P.

 

Atpakaļ