Atpakaļ

Izvēlne DATI

Izvēlne Preces

 

Sadaļā PRECES atrodas aptiekā esošo preču un to sēriju saraksti. Šeit var apskatīt medikamentu atlikumus un cenas (attēls 4). Iespējams arī datu bāzi papildināt vai koriģēt - izveidot jaunas medikamentu kartiņas vai izmainīt jau esošās

Attēls 4

Komandu rindā, kas atrodas ekrāna lejas daļā, atrados „špikeris” ar iespējamām darbībām sarakstā (F5- pievienot jaunu ierakstu, F4 – izmainīt aktīvo rindu, F6 – nokopēt esošu ierakstu)

Lai atrastu nepieciešamo medikamentu, Jūs varat noskanēt svītru kodu uz iepakojuma, vai arī meklēt preces, rakstot klaviatūrā to nosaukumu. Ja prece tiek skanēta, tad automātiski atveras preces sēriju saraksts. Ekrāna pirmajā augšējā joslā pelēkā krāsā ir redzams noskanētās preces nosaukums. Nospiediet ESC taustiņu, lai izietu no sēriju saraksta un atgrieztos preču sarakstā.

Preci var atrast arī ievadot tās nosaukumu ar klaviatūras palīdzību. Atrodoties preču sarakstā, vadiet preces nosaukumu. Jūsu meklētai precei ir jāiekrāsojas kā aktīvai rindai gaišā krāsā. Gadījumā, ja prece netika atrasta, pievērsiet uzmanību, kur atrodas mirgojošais kursors. Tam būtu jāatrodas kolonnā ar preču nosaukumiem. Ja tā nav, tad:

Spiediet taustiņu F2, kamēr kursors „pārlēks” uz kolonnu Preces nosaukums;

Spiediet taustiņu kombināciju CTRL + F2 (turiet nospiestu CTRL un nospiediet F2), atvērsies logs, kurā ar bultiņu taustiņu taustiņiem izvēlieties Preces nosaukums un nospiediet ENTER. Mēģiniet preci atrast vēl vienu reizi, rakstot tās nosaukumu klaviatūrā.

Ja iepriekšējās darbības nav devušas rezultātu, mēģiniet atrast preci pēc nosaukuma daļas. Iespējams, ka nosaukums ir pierakstīts savādāk un tas nesākas ar atslēgas vārdu. Spiediet F7 un lodziņā ievadiet nosaukuma vai vārda daļu un nospiediet ENTER.

Atcerieties! Ar taustiņu F7 var meklēt ierakstus pēc vārda daļas gan preču, gan klientu, gan citos sarakstos.

Lietojiet ESC taustiņu, lai izvēlnēs atgrieztos līmeni augstāk vai atceltu kādu darbību. Vairākkārt spiežot ESC taustiņu nonāksiet līdz logam, kas jautās, vai vēlaties iziet no programmas. Spiediet ENTER, lai izietu no programmas vai ESC lai atceltu šo darbību.

Lietojiet šo taustiņu uzmanīgi, lai nepazaudētu nesaglabāto informāciju.

 

 

Jaunas preču kartiņas un partijas izveide.

Preču kartiņas izveide.

 

Ja nepieciešams pievienot jaunu preces kartiņu, atrodoties preču sarakstā, spiediet F5 taustiņu. Atvērsies tukša preču kartiņa (attēls 5).

Attēls 5

 

Atcerieties! Programmā ar F5 taustiņu vienmēr var pievienot kādu jaunu ierakstu – jaunu preci vai sēriju, jaunu klientu vai dokumentu.

Lai korekti aizpildītu jaunu preces kartiņu, obligāti jāaizpilda 5 galvenie lauki: preces kods, nosaukums, grupa, pielikums un PVN kods.

1.      PRECES KODS - unikāls iekšējais preces kods sistēmā. Saņemot elektroniskās šis lauks, kā arī citi aizpildās automātiski. Veidojot preces kartiņu manuāli, spiediet F12. Atvērsies jauns logs, kurā piedāvās aprēķināt preces kodu (attēls 6). Spiediet ENTER taustiņu. lai preces kods būtu izveidots automātiski. Pēc ENTER nospiešanas atvērsies vēl viens lodziņš, kurā piedāvās kā kodu noteikt arī svītrkodu (attēls 7). Tā kā tam nav nozīmes, jo preces svītrkods atrodas sēriju kartiņās, spiediet ENTER.

Attēls 6

Attēls 7

2. NOSAUKUMS – preces nosaukums. Preces nosaukumam jāraksta tā kā tas ir rakstīts uz preces iepakojuma vai pavadzīmē ar norādi uz medikamenta formu (vai tās ir tabletes (TBL) vai kapsulas (CPS), vai ziede (UNG), pilieni (GTT) vai kāda cita forma), devu un daudzumu iepakojumā. Nosaukumam ir jābūt nepārprotamam. Tas ir nepieciešams, lai Kodu Centrā Jūsu ievadīto preci atpazītu un savienotu ar kopējo datu bāzi, kas savukārt ir nepieciešams lai atpakaļ programmā saņemtu medikamenta valsts reģistrācijas numuru, ATC kodu, aptiekas un references cenu. Nepareiza preces nosaukuma piemērs: 5-NOK 50 gab. Pareizi būtu: 5-NOK DRG 50M N50.

3. GRUPA –norādiet medikamenta piederību grupai (recepšu, bezrecepšu, kompensējamais).Nospiediet F2 taustiņu, atvērsies sarakstiņš ar iespējamiem variantiem (attēls 8). Izvēlieties vajadzīgo un nospiediet ENTER. Turpmāk, ja zināt grupu apzīmējumus no galvas, varat šajā laukā uzreiz rakstīt kodu – K, R vai S.

Attēls 8

Atcerieties! Ja pa labi no lauka atrodas iekavas „(      )”, tas nozīmē, ka nospiežot F2 taustiņu iespējams atvērt papildus izvēles sarakstu.

4. PIELIKUMS – ierakstiet medikamenta ražotāju un ražotāja valsti. Ievērojiet, ka nepietiek norādīt tikai ražotājvalsti. Obligāti jānorāda ražotājfirmas nosaukums.

5. PVN KODS – šajā laukā norādiet, kāda PVN likme ir dotajai precei. Lauka nosaukumam pa labi atrodas lielās iekavas „(       )”, tātad ar F2 taustiņu var izsaukt papildus sarakstu. Kods 1 nozīmē, ka precei ir 18% PVN, savukārt kods 5 nozīmē, ka precei ir 5% PVN. Pakalpojumiem izmantojiet kodu 2, dāvanu kartēm – 3.

Pareizi aizpildīta preču kartiņa izskatās, lūk, šādi:

Attēls 9

Aizpildot kartiņu psihotropam medikamentam obligāti ierakstiet burtu „P” laukā KLASE. Lauks KLASE norāda, vai konkrētais medikaments ir vai nav psihotropais vai narkotiskais preparāts.

Pārvietošanas starp laukiem (gan preču un sēriju kartiņās, gan dokumentos) notiek ar bultiņu taustiņiem uz klaviatūras. Ar ENTER taustiņu iespējams pārvietoties uz leju no lauka uz lauku.

Saglabājiet jaunizveidoto kartiņu ar taustiņu F9, automātiski atgriezīsieties preču sarakstā. Lai rediģētu jeb izmainītu kādu jau eksistējošu kartiņu nospiediet F4.

Atcerieties! Taustiņš F4 ir rediģēšanas taustiņš (iespējams rediģēt preču kartiņu, partiju jeb sēriju, dokumentu). F9 ir saglabāšanas taustiņš.

Ar F6 taustiņu iespējams nokopēt jau esošu preces kartiņu. PRECES KODS ar F12 taustiņu ir jāaprēķina pa jaunu (pretējā gadījumā programma neļaus saglabāt Preču kartiņu) un obligāti jāizdzēš PALĪGKODS 3.

Īss lauku apraksts:

APTIEKAS CENA – valsts kompensējamo medikamentu sarakstā noteiktā cena.

REFERNCES CENA – 100% kompensācijas summa dotajam medikamentam.

MUITAS KODS – reģistrācijas nr. valsts zaļu reģistrā.

PALĪGKODS 2 – medikamenta ATC grupa.

PALĪGKODS 3 – Kodu Centra piešķirts kods. Unikāls kods kopīgajā aptieku datubāzē, kas kalpo kā identifikators datu apmaiņā ar Kodu Centru.

KLASE – preces klasifikators. Psihotropiem medikamentiem lieto burtu P.

Daudz ērtāka jaunas kartiņas izveidošana ir pievienojot kartiņu no lielās Kodu Centra preču datubāzes. Atrodoties preču sarakstā, nospiediet BackSpace (taustiņš, kas apzīmēts ar bultiņu pa kreisi Ü, atrodas virs ENTER). Ekrānā atvērsies vēl viens preču saraksts. Nepieciešamo preci iespējams atrast, rakstot klaviatūrā tās nosaukumu vai lietojot taustiņu F7 (meklēt pēc vārda daļas jeb nosaukuma fragmenta). Lai aplūkotu atrasto kartiņu nospiediet F3. Atgriezties sarakstā var ar ESC. Lai pievienotu aptiekas datu bāzei atrasto preces kartiņu, nospiediet ENTER. Kodu Centra datubāze automātiski aizvērsies un ekrānā būs aptiekas preču saraksts. Atliek jaunpievienotai kartiņai izveidot jaunu sēriju.

Sērijas izveidošana

 

Lai pievienotu jaunu sēriju jeb, kā programmā tā ir nodēvēta – partiju, preču sarakstā atrodiet vajadzīgo nosaukumu un nospiediet ALT+P taustiņu kombināciju (turiet nospiestu ALT taustiņu un nospiediet P). Atvērsies sēriju saraksts (attēls 10).

Attēls 10

 

Lai pievienotu jaunu sēriju, nospiediet F5. Atvērsies tukša sērijas kartiņa (attēls 11). Obligāti jāaizpilda 3 lauki: partija, saglabāšanas datums un svītrkods.

Attēls 11

Laukā PARTIJA ierakstiet sērijas nr., kas atrodas uz iepakojuma, vai norakstiet to no pavadzīmes. Nelietojiet simbolus @#$%^!. Sērija numurā drīkst tikt izmantoti tikai burti un cipari. Ja uz iepakojuma un pavadzīmē sērijas numura nav, neatstājiet lauku neaizpildītu! Ievadiet laukā kādu ciparu vai burtu.

Laukā SAGLABĀŠANAS DATUMS – ierakstiet derīguma termiņu. Rakstot gadskaitli pietiek ierakstīt tikai gadskaitļa pēdējos divus ciparus.

SVITRKODS – ar skeneri ieskenējiet svītrkodu.

UZMANĪBU! Lauks PĀRDOŠANAS CENA tiek aizpildīts tikai ievadot preci no aptiekas plauktiem datu bāzes izveides jeb mācību procesā, sagatavojot aptieku inventūrai. Konkrētāki skaidrojumi no APTIEKU INFOTEHNOLOĢIJA pārstāvjiem.

Pēc datu ievadīšanas, spiediet taustiņu F9, lai saglabātu sērijas kartiņu. Nospiediet ESC, lai atgrieztos preču sarakstā.

Lai izdzēstu kādu ierakstu no datubāzes, lietojiet taustiņu F8. Lai izdzēstu preces kartiņu, vispirms ir jāizdzēš šīs preces sērijas. Pretējā gadījumā programma neļaus dzēšanu veikt. Sēriju, kuras atlikums nav vienāds ar nulli, izdzēst nav iespējams. Klienta kartiņu vai kādu citu ierakstu izdzēst var bez ierobežojumiem.

Atcerieties! Klaviatūras taustiņš F8 vienmēr dzēš ierakstus datubāzēs (PRECES, KLIENTI,BANKAS u.c.).

 

Izvēlne KLIENTI

 

Izvēlne KLIENTI (attēls 12) lietotājam ļauj izveidot, apskatīt, kā arī rediģēt informāciju par aptiekas klientiem (juridiskajām personām) un preču piegādātājiem.

Attēls 12

Lai atvērtu eksistējoša klienta kartiņu ar klaviatūras bultiņām izvēlieties vajadzīgo klientu (izvēlētā rindiņa vienmēr iekrāsota baltā krāsā) un nospiediet taustiņu ENTER vai F4.

Attēls 13

Klienta kartiņā tiek glabāta galvenā informācija par klientu, proti, juridiskais nosaukums, vienotais reģistrācijas numurs, fiziskā un juridiskā adrese, kā arī bankas rekvizīti.

Lai izveidotu jaunu klienta/piegādātāja kartiņu, atrodoties visu klientu sarakstā, nospiediet klaviatūras taustiņu F5, atvērsies veidlapa ar aizpildīšanai nepieciešamajām ailēm klienta kartiņas izveidošanai (attēls 14).

Attēls 14

Obligāti aizpildāmie lauki ir: KODS, VĀRDS, ADRESE, REĢ.NR., BANKA, NOREĶINU KONTS, PIELIKUMS.

1.      KODS – Kods pēc kā tiek identificēts klients/piegādātājs programmā. Parasti šo kodu lietotājs izdomā pats. Par kodu arī var kalpot klienta/piegādātāja nosaukuma saīsinājums, piemēram, Tamro-TA, Recipe Plus – REC;

2.      VĀRDS – Klienta juridiskais nosaukums;

3.      ADRESE – Klienta juridiskā adrese;

4.      REĢ. NR. – Klienta reģistrācijas numurs;

5.      BANKA – Klienta banka (nonākot līdz ailei BANKA un nospiežot klaviatūras taustiņu F2 tiek piedāvāts saraksts ar jau saglabātajām bankām);

6.      NOREĶINU KONTS – Klienta bankas norēķinu konta numurs;

7.      PIELIKUMS – Klienta fiziskā adrese. Ja juridiskā un fiziskā adrese ir vienāda, šo lauku neaizpilda!

Pārējie lauki nav jāaizpilda obligāti, bet gan pēc vajadzības.

Pēc visu nepieciešamo lauku aizpildīšanas, kartiņa jāsaglabā nospiežot klaviatūras taustiņu F9.

Šīs esošās un jaunizveidotās kartiņas tagad var izmantot dažādu dokumentu veidošanā.

 

Galvenie „karstie” klaviatūras taustiņi darbam programmā:

F2 - Izsaukt jau iepriekš izveidotu sarakstu jeb papildus izvēlni (gadījumos, kad pa labi no lauka atrodamas iekavas)

F4 - Labot vai apskatīt eksistējošu ierakstu

F5 - Pievienot jaunu ierakstu

F6 - Kopēt jau eksistējošu ierakstu, dokumentu

F7 - Vajadzīgā ieraksta meklēšana pēc teksta daļas

F8 - Izdzēst vai anulēt attiecīgu ierakstu

F9 - Saglabāt eksistējošu vai jaunizveidoto ierakstu

Atpakaļ